V četrtek, 25. maja 2023, je v Letnem gledališču Khislstein v Kranju potekal jubilejni frankofonski festival, že 20. po vrsti. Slovenski osnovnošolci, ki se učijo francosko, so se predstavili v igri, plesu in petju. Na prireditvi so s tremi točkami sodelovali tudi učenci naše šole. Najprej so se predstavili devetošolci Pika, Patrik in Eva s pesmijo Toneta Pavčka – Preproste besede – Les mots simples. »Treba je mnogo preprostih besed, kakor: kruh, ljubezen, dobrota, da ne bi slepi v temi na križpotjih zašli s pravega pota.« Sledila je skupna pevska točka – Aux Champs – Élysées. Prepevali so o lepoti Elizejskih poljan – na soncu, pod dežjem, opoldne ali opolnoči; na Elizejskih poljanah je vse, kar si želite. Nastop Osnovne šole Jurija Dalmatina Krško sta sklenili petošolki Julija in Nika. Nanju smo še posebej ponosni, saj sta se za nastop pripravili sami. Izbrali sta si pesem: Non, je ne regrette rien. »Ničesar ne obžalujem – niti dobrega, kar je bilo, niti slabega. Vseeno mi je. Plačano je, pregnano, pozabljeno. Moje življenje, moje veselje, se danes začenja s teboj.« Prav vsem učencem za odličen nastop iskreno čestitava.

Mentorici Maša Žveglič Poljšak in Simona Žarn

Sem Brina Cedilnik iz 7. a razreda in obiskujem izbirni predmet francoščino. Vsako leto gredo učenci in njihovi učitelji francoščine v Kranj na frankofonski festival, kjer pojejo, plešejo ali pripravijo kakšno aktivnost v francoskem jeziku. In to leto je bilo super. Zbudila sem se ob 6.00 zjutraj. Pojedla sem zajtrk, se preoblekla in si šla pripravit, kar bom vzela s seboj v Kranj. Vzela sem plastenko z vodo, denarnico, telefon in nekaj denarja. Od doma sem se odpravila ob 7.10. Pred šolo sem prišla deset minut pred našim odhodom. Vzeli smo si še malico in se odpravili na avtobus, ki nas je že čakal. Iz Krškega smo se odpravili ob 7.30. V Kranj smo prispeli ob 9.30. Ko smo prišli v Kranj, nas je učiteljica šla registrirat, da smo prišli in prevzela malico. Pojedli smo sendviče in se odpravili na generalko. Vse je šlo odlično. Po generalki nas je pričakala naša vodička Manca iz turističnega krožka OŠ Orehek Kranj. Sprehajali smo se po mestu in si ogledovali različne znamenitosti Kranja. Vodička nam je pri vsaki postaji povedala nekaj o določeni znamenitosti in nam z veseljem odgovorila, če smo imeli kakšno vprašanje. Pred začetkom prireditve smo si lahko kupili tudi makrone in palačinke. Jaz sem si kupila makrone in čeprav niso bili poceni, so bili odlični. Kmalu je bil čas, da se odpravimo na prireditev. Prireditev se je začela s himno frankofonskega festivala Kekec. Nato je še nekaj pomembnih gostov povedalo nekaj besed o frankofonskem festivalu in nastopi so se pričeli. Mi smo bili drugi po vrsti s pesmijo Aux Champs-Elysees. Z nami sta prišli še dve petošolki in zapeli pesem Non, je ne regrette rien, ki sta se jo naučili sami in bila bi škoda, če ne bi nastopali. Sledilo je še ogromno odličnih točk z enim vmesnim premorom. Po končani prireditvi smo si lahko še na hitro kaj kupili in se odpravili nazaj proti Krškemu. Na poti domov smo se ustavili na prigrizku. Preostalo pot pa smo imele učenke v sprednjih vrstah karaoke in smo zelo uživale. Domov smo se vrnili ob 18.00 zvečer. Ker jaz živim blizu, sem se odpravila kar peš. Ta dan je bil zame zelo lepa izkušnja, ki je gotovo še dolgo ne bom pozabila.

Brina Cedilnik, 7. a (francoščina 1)