Bralna značka je vlak, na katerega vstopimo na postaji 1. razreda in nas popelje na skrivnostno potovanje, kamorkoli si želimo – med gusarje, v džunglo, tuje dežele, preteklost ali prihodnost. V petek, 31. 5. 2024, smo imeli na naši šoli podelitev bralne značke, kar je za vse pridne bralke in bralce prav poseben dogodek. Osrednja gostja prireditve je bila pisateljica in urednica Posavskega obzornika, gospa Maruša Mavsar, ki je v otroštvu obiskovala našo osnovno šolo. Učenci razredne stopnje so po kratkem intervjuju z gospo Marušo uživali ob njenem izjemnem in doživetem prebiranju slikanice Brin in zajček Karol, medtem ko je naša gostja z učenci predmetne stopnje delila tudi svojo prvo težko izkušnjo z mediji, jim predstavila, kako mediji  delujejo, jih spodbudila h kritičnemu sprejemanju informacij in jim zaželela, da bi si tudi sami dovolili biti ustvarjalni ter da bi še naprej uživali v branju. Bili smo navdušeni nad njenim pripovedovanjem in občutkom za besede, ki nam jih je namenila, za kar se gospe Maruši najlepše zahvaljujemo. Bralke in bralce je nagovorila tudi pomočnica ravnateljice, gospa Urška Horvat, ki je v svojem govoru poudarila pomen branja, pohvalila trud vseh bralk in bralcev ter jim čestitala za njihov uspeh. Ob zaključku prireditve smo kar 26 letošnjim zlatim bralcem, ki so vsa leta vztrajno prebirali knjige za bralno značko, slovesno podelili spominska priznanja za osvojenih vseh 9 slovenskih bralnih značk.

Suzana Remih

Vtisi učenke o Deželaku Junaku in bralni znački

V petek, 31. 5. 2024, je bil na naši šoli poseben dan. Začel se je že zgodaj zjutraj. Nekaj učencev se je skupaj z učiteljem Zvonimirjem s kolesi odpravilo naproti Deželaku, ki te dni kolesari po Sloveniji. Odpeljali so se do Dolenje vasi. Tam so srečali ekipo Radia 1, Deželaka Junaka in Nušo Derenda. Skupaj z njimi so prikolesarili do naše šole. Pripravili smo jim čudovit sprejem. Deželak Junak se je odpravil na desetdnevno pot, na kateri zbira denar za počitnice otrok iz socialno ogroženih družin. Tudi naša šola je sodelovala v tej dobrodelni akciji. Skupaj smo zbrali kar 3125,66 evra in jih predali Deželaku. Kljub slabemu vremenu je bil dobre volje in je veselo nadaljeval svojo pot. Po njegovem odhodu smo se vrnili v šolo, saj smo imeli ta dan še prireditev ob podelitvi bralne značke. Pripravljen je bil kratek program z voditeljema Mio in Kristjanom ter ostalimi nastopajočimi. Najprej je prireditev potekala za učence razredne stopnje, ki so opravili bralno značko, kasneje pa še za učence predmetne stopnje. Devetošolci, ki so opravljali bralno značko vseh devet let, so postali zlati bralci in dobili zaslužena priznanja. Kot gostja nas je obiskala urednica in pisateljica Maruša Mavsar. Prireditev je s svojimi besedami in pripovedovanjem naredila še lepšo. Dan je bil zame čaroben, saj sem spoznala Deželaka Junaka. V veselje pa mi je bilo spoznati tudi gospo Marušo, saj sama prav tako rada pišem.

Neža Pangrčič, 6. č