V petek, 17. 5. 2024, smo imeli 6. c in 6. č-razred kulturni dan na Kozjanskem. Z avtobusom smo se odpeljali do gradu Podsreda, kjer smo si ogledali veliko stvari iz preteklih časov. Po sprehodu skozi grad smo se na koncu ustavili še v sobi, kjer smo videli Osončje, povonjali različne stvari (npr. cimet, vanilija, poper, klinčki …) in ugotovili, kaj je kaj. Potem smo se odpravili na podstrešje in si ogledali majhne netopirčke, ki so bili zelo prisrčni. Nato smo imeli še nekaj časa, da smo odšli v trgovinico, kjer smo lahko kupili skodelice, zapestnice, magnete, jabolčni sok … Po ogledu gradu smo odšli na avtobus in se odpravili na trg Podsreda. Vodička nam je pokazala, kam so dali ljudi, ki so naredili manjša kazniva dejanja. Okoli vratu so jim dali kovinski obroček in na tablico napisali ime, priimek, kaznivo dejanje in kazen. Nato smo si ogledali kratek filmček o Kozjanskem. Z avtobusom smo pot nadaljevali do mlina Kukovičič. Prijazna gospa nas je prijetno sprejela in nam pokazala posebno hišo, kjer je bilo zgornje nadstropje hiše za domovanje, spodaj pa je bil mlin. Žal nam ni mogla pokazati, kako se mlin zavrti, ker je bilo prejšnji dan neurje in se je voda dvignila ter v mlin zataknila vejo. Povedala nam je, da se lahko v reki Bistrici tudi skopaš, ko je dovolj toplo in se voda v reki segreje. Nato nam je razlagala o poplavah leta 2014 in še okoli leta 1900. Izvedeli smo, da so mlin zamenjali julija prejšnje leto, avgusta pa so bile poplave. Če bi bil tam star mlin, ga po poplavi ne bi bilo več. Po ogledu mlina smo lahko poskusili tri vrste kruha z marelično in jagodno marmelado. Zraven smo dobili še bezgov sok, medenjake in linške piškote. Na koncu smo odhiteli v trgovino, kjer so prodajali veliko izdelkov, od moke, zelišč, piškotov, ajvarja, bezgovega soka … Komaj čakam, da se s sošolci in sošolkami spet odpravimo na izlet.

Neža Pangrčič, 6. č