Ena najbolj odmevnih dobrodelnih akcij v Sloveniji, Deželak Junak, v režiji Radia 1 je bila del našega šolskega vsakdana v petek, 31. maja 2024, zgodaj zjutraj. Naša šola se je odzvala povabilu, da izkažemo dobrodelnost in hvaležnost, kar je tudi vrlina meseca junija. Akcijo smo poimenovali AKCIJA JUNAK DEŽELAK NI ZAMAN, v kateri smo tudi nagovorili starše in učence, da pokažemo dobrodelnost z najmanjšim prispevkom 1 evra. Učenci, zaposleni in starši so se vključili v akcijo, kar je bilo lepo opazovati in spremljati. Predstavniki šolske skupnosti in prostovoljci so nagovorili otroke, da sami ustvarijo kratek program. Učenci 1. razreda so s pesmijo MI SE IMAMO RADI pokazali, da že znajo suvereno nastopati, harmonikarji 5., 6. in 9. razreda so pritiskali na tipke, da bi naredili čim boljše vzdušje. Tretješolke so plesale po dežju in pričarale nasmeh ekipi JUNAKA DEŽELAKA. Petošolci so z ustvarjalnim nagovorom pokazali, kaj znajo. Mala dva šefa, sedmošolca, sta zgodaj zjutraj prišla v šolo in  pripravila še tople jedi za ekipo ter mu jih tudi postregla. Pridružili so se tudi vrtičkarji iz bližnjega vrtca in nastopali v dežju. Kolesarji iz 8. razreda so šli zgodaj zjutraj naproti ekipi ter skupaj z njimi prikolesarili do naše šole. Vsi učenci in razredniki ter učitelji so ustvarjali plakate, zastavice, zapise in misli. Šola je štirinajst dni dihala z akcijo, kar je bilo v teh dneh izredno težko, saj je za otroke in učitelje najtežje obdobje. Prostovoljke so mu predale ves zbran denar in s ponosom povedale, da 3125,66 evra namenjamo za letovanje otrok. Učenci so ga pozdravljali, stiskali roke, se smejali in bili veseli. Dež nam je prekrižal načrte, vendar smo kljub temu vztrajali in ga pričakali, čeprav smo se tisti dan sušili v razredih, težje dihali in skrbeli, da učenci ne bi zboleli. Kljub temu smo s skupnimi močmi, z empatijo in dobrodelnostjo pokazali, da sta dobrodelnost in hvaležnost ključni.

Andreja Ninković, spec., in Anamarija Merljak